Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A circular platform is mounted on a frictionless vertical axle. Its radius R = 2m and its moment of inertia about the axle is 200 kg m2. It is initially at rest. A 50 kg man stands on the edge of the platform and begins to walk along the edge at the speed of 1 ms1 relative to the ground. Time taken by the man to complete one revolution w.r.t to the disc is :-

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2π s

b

π2s

c

π s

d

3π2s

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

MI of platform =200 kg-m2,

MI of man =mR2=200 kg-m2

For system (platform + man) by using COAM 

Iω0=mvR  ω0=50×1×2200=12rads 

Angular velocity of man w.r.t. platform (rotation of platform is in opposite direction to the moment of the man)=vR+ω0=12+12=1 rads 

Time taken by the man to complete one revolution 

                   =2π rad1 rads=2π s 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring