Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A circular tube of mass M is placed vertically on a horizontal surface as shown in the figure. Two small spheres, each of mass m, just fit in the tube, are released from the top. If θ gives the angle between radius vector of either ball with the vertical, obtain the value of the ratio M / m, if the tube breaks its contact with ground when θ=60°. Neglect any friction.

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

35

b

52

c

12

d

32

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Speed of each particle at angle θ is,

v=2gh   (from energy conservation)

where,   h=R(1-cosθ)

  v=2gR(1-cosθ)

  N+mgcosθ=mv2R

or   N+mgcosθ=2mg(1-cosθ)

or   N=2mg-3mgcosθ

The tube breaks its contact with ground when 2Ncosθ>Mg

Substituting, 2Ncosθ=Mg

or   4mgcosθ-6mgcos2θ=Mg

Substituting, θ=60°

2mg-3mg2=Mg   or   Mm=12

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring