Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A circus artist climbs on a rope which is tied between the top of a pole and a fixed point on the level ground. The height of the pole is 12 m and the rope makes an angle of with the ground. What will be the distance covered by the artist to climb to the top of the pole while taking sinθ=0.5783  ?


see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

20.75m

b

20m

c

20.30m

d

21m 

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given that,
The height of the pole = 12m
The rope makes an angle= θ   The value of sinθ=0.5783   We construct the diagram,
Question ImageConsidering,
the height of the pole AB=12 m
the length of rope = AC
the distance between the rope and foot of the pole = BC.
Substituting the values of sinθ=0.5783  , AC and AB in sinθ= height hypotenuse   ,
sinθ= AB AC 0.5783= 12 AC AC= 12 0.5783 AC=20.75m  
Thus the length of the rope will be Question Imagem.
Therefore the correct option is 1.
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring