Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A closed container of volume 0.02m3  contains a mixture of neon and argon gases, at a temperature of  270C and pressure of 1×10+5Nm-2.  The total mass of the mixture is  28 g.  If the gram molecular weights of neon and argon are 20 and 40 respectively. Find the masses of the individual gases in the container, assuming them to be ideal. (Universal gas constant R=8.314 J/mol.K)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

m1=4g,  m2=24g

b

m1=8g,m2=24g

c

m1=4g,m2=12g

d

m1=6g,m2=12g

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

m1+m2=28; M1=20 g, M2=40 g ; V1+V2=0.02;

 m1=M1V1, m2=M2V2    

P1V1=m120RT1 &  P2V2=m240RT2

On solving the above equations, 

m1=4g,  m2=24g

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring