Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A closed end manometer is filled with Hg as show in the following diagram at 27°C and volume of the bulb is 150 mL. At this temperature, the vapour pressure of water is 28 mm of Hg. If the bulb contains 0.001 mol of O2(g) then find the volume of liquid water. (Given that R=0.082 L.atm mol1K-1 ). Neglect volume of U-tube of manometer.

Question Image

 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

34 mL

b

 10 mL

c

27 mL

d

Data insufficient

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Pressure on oxygen,

PO2=18028=152 mmVO2×152760=0.001×0.082×300VO2=123 mL VH2O=150123=27 mL

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring