Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A closed organ pipe of length 99.4 cm is vibrating in its first overtone and is always in resonance with a tuning fork having frequency f=(3002t) Hz, where t is time in second. The rate by which radius of organ pipe changes when its radius is 1 cm, is (speed of sound in organ pipe =320 m/s )

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

118 m/s

b

172 m/s

c

136 m/s

d

19 m/s

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

3λ4=L+e

λ=4(l+e)3f=3V4(L+e)

f(r=1cm)=3×80(1m)=240t=30s

(l+e)=3v4f

dfdt=3V4(1f2)(dfdh)=34×320(240)×(240)×2,e=0.6r

  drdt=172m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring