Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A coil, capacitor and an AC source of r.m.s voltage 24 V are connected in series. By varying the frequency of the source, a maximum r.m.s current of 6A is observed. If this coil is connected to a battery of e.m.f 12 V and internal resistance 4Ω, the current through it will be 15×10PA. what is the value of ‘P’?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2

b

1

c

-1

d

0

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Irmsmax=εrmsR      R=εrmsIrmsmax=246=4 Ω.

When coil is connected across DC source,

I=ER+r=124+4=1.5=15×10-1 A.

  P=1.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring