Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A coil having a resistance of 5 Ω and an inductance of 0.02 H is arranged in parallel with another coil having a resistance of 1 Ω and an inductance of 0.08 H. Calculate the power absorbed (in watt) when a voltage of 100 V at 50 Hz is applied.

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

XL1=ωL1=(2π×50)(0.02)=6.28ΩZ1=R12+XL12=(5)2+(6.28)2=8.0Ω P1=Irms1Vrmscosϕ=1008(100)58=781.25 WXL2=ωL2=(2π×50)(0.08)=25.13 ΩZ2=R22+XL22=25.15ΩP2=irms2Vrms2cosϕ2=10025.15(100)125.15 = 15.82 WPtotal =P1+P2=797.07 W

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring