Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A coil of 100 turns, radius 5cm carries a current of 0.1 A. It is placed in a magnetic field of 1.5 T initially with its plane perpendicular to the field. The work done to rotate it through on angle of 1800 is... × 10-3 J.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

25 π

b

50 π

c

75 π

d

20 π

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Given data

Number of turns=100

Radius r=5cm

Current i=0.1 A 

Magnetic field B=1.5 T

Angle =180 degrees

Concepts used moving charges and magnetism

Explanation

The work done through the rotating angle is

W=ΔU W=MBcosθ1-cosθ2

Where angle =180

M=NIA

Therefore the required equation is

W=NIBA2

Substitute the given values we get

W=100×0.1×1.5×π×522

By solving we get

W=75π×10-3

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring