Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A coil of inductance L=50μH and resistance R=0.5Ω is connected to a battery of emf = 5V. A resistance of 10Ω is connected parallel to the coil. Now, at some instant the connection of the battery is switched off. Then, the amount of heat generated in the coil after switching off the battery is 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.25 mJ

b

2.5 mJ

c

0.65 mJ

d

0.12 mJ

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

U=12L i02=12×50×10-650.52 J=2.5 mJ

Now, after switching off the battery this energy is dissipated in coil (resistance = 0.5Ω) and resistance (10Ω) in the ratio of their resistances (H=i2Rt or HR). Therefore, heat generated in the coil.

H=2.50.50.5+10 mJ =0.12 mJ

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A coil of inductance L=50μH and resistance R=0.5Ω is connected to a battery of emf = 5V. A resistance of 10Ω is connected parallel to the coil. Now, at some instant the connection of the battery is switched off. Then, the amount of heat generated in the coil after switching off the battery is