Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A composite rod comprising two rods of mass m and 2m and each of length l = 1 m as shown in the figure. Assume ω = 10 rad/s and m = 1 kg, the KE of the rotating composite rod is

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

250 J

b

125 J

c

175 J

d

150 J

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail
Question Image

Moment of inertia of composite rod about P

IP = ml23+(2m)l212+2m(32l)2 = 5ml2

Total kinetic energy k total = 12Ipω2

12(5ml2)ω2 = 52ml2ω2 = 250 J

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A composite rod comprising two rods of mass m and 2m and each of length l = 1 m as shown in the figure. Assume ω = 10 rad/s and m = 1 kg, the KE of the rotating composite rod is