Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A compound A (mol.wt = 600) forms two ions in solution. It contains 65% Pt, 23.6% Cl, 9.3% N and 2% H. Addition of silver nitrate to a solution of  A does not give any precipitate immediately and no ammonia gas can be evolved from the solution. The number of chlorine atoms present in compound A is (at. wts Pt – 195, Cl – 35.5, N – 14, H – 1)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 4.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 Pt=65195=13=0.33Cl=23.635.5=23=0.67N=9.314=0.66H=21=20.330.33:0.670.33:0.660.33:20.33 
1: 2 : 2 : 6
Empirical  Pt  Cl2N2H6
Empirical formula wt = 195+35.5+14+6 = 300
Molecular formula n × empirical formula  n=600300=2
=Pt2Cl4N4H12

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring