Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A compound microscope is used to enlarge an object kept at a distance 0.03m from it’s objective which consists of several convex lenses in contact and has focal length 0.02m. If a lens of focal length 0.1m is removed from the objective, then by what distance the eye-piece of the microscope must be moved to refocus the image (in cm)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

If initially the objective (focal length fo) forms the image at distance vo then  vo=uofouofo=3×232=6 cmNow as in case of lenses in contact   1Fo=1f1+1f2+1f3+.....=1f1+1F'o  {where 1F'o = 1f2+1f3+.... }So,  if one of the lens is removed, the focal length of the remaining lens system 1F'o=1F01f1=12110F'o=2.5 cmThis lens will form the image of same object at a distance v'o  such that v'o=uoF'ouoF'o=3×2.5(32.5)=15 cmSo to refocus the image, eyepiece must be moved by the same distance through which the image formed by the objective has shifted i.e. 15  6 = 9 cm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring