Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A compound on analysis was found to contain 53.33%C, 15.5%H, and the rest nitrogen. The formula of the compound is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

C3H7N

b

C4H10N

c

C2H8N

d

C2H7N

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Total percent composition of the molecule is 100% or the total mass of the molecule is 100 g. Mass of C in the molecule is 53.33 g (53.33%), mass of hydrogen is 15.5 g ( or 15.5%).

Mass of nitrogen is calculated as:

Mass of nitrogen=100 g-(15.5 g+53.33 g) =31.17 g

Number of moles of C is calculated as:

Moles of C=WeightMolar mass =53.33 g12 g/mol =4.44 mol

Mole of H is calculated as:

Mole of H=15.5 g1 g/mol =15.5 mol

Mole of N is calculated as:

Mole of N=31.17 g14 g/mol =2.22 mol

Formula of the compound determine by diving the moles of C, N, and H with 2.22.

Ratio of C:H:N=C4.442.22H15.52.22N2.222.22 =C2H7N

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring