Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A concave mirror has radius of curvature of 40 cm. It is at the bottom of a glass that has water filled up to 5 cm (see figure). If a small particle is floating on the surface of water, its image as seen, from directly above the glass, is at a distance d from the surface of water. The value of d is close to: (Refractive index of water = 1.33)

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

11.7 cm

b

13.4 cm

c

8.8 cm

d

6.7 cm

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

If v is the distance of image formed by mirror

1v+1u=1f (or) 1v+15=120v=203cm

So the image formed below the mirror will act as the object for refraction at the water surface

Image distance=203+5=353cm

Apperent depth=Image distanceμ=(35/3)1.33=8.75cm8.8cm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring