Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A conducting circular loop is placed in a uniform magnetic field of 0.4 T with its plane perpendicular to the field. Some how, the radius of the loop starts expanding at a constant rate of 1 mm s1. The magnitude of induced emf in the loop at an instant when the radius of the loop is 2 cm will be _______ (round off to nearest integer)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

15 µV

b

50 µV

c

5 µV

d

25 µV

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The data given is B=0.4T 
R=2×102m 
It is given that dRdt=103ms1   
Area of the loop is A=πR2   
So, dAdt=2πRdRdt  
The flux is, ϕ=2πRdRdt×B 
So, the magnitude of emf is
ε=2×227×2×102×103×0.4 
=5.028×105V=50.28μV50μV 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring