Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A conducting ring of mass 2 kg and radius 0.5 m is placed on a smooth horizontal plane. The ring carries a current I=4 A. A horizontal magnetic field B=10T is switched on at time t=0 as shown in figure. The ring is left free to move. The angular acceleration of the ring at t =1,sec is β×πrad/s2.   The value of β is

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 40.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

M=IA(k^)=(4)(π)(0.5)2k^M=πk^Am2

Since, τ=M×B=(πk^)×(10i^)=(10π)j^

The axis of rotation is along τ i.e., axis of rotation is the y-axis, moment of inertia
about which is

I=12mR2=12(2)(0.5)2=14kgm2 α|τ¯|I=10π14=40πrads2

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring