Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A conducting ring of radius 1 m is placed in an uniform magnetic field B of 0.01 T oscillating with frequency 100 Hz with its plane at right angles to B. What will be the induced electric field?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

π V/m

b

2 V/m

c

10 V/m

d

62 V/m

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

In a constant magnetic field, conducting ring oscillates with a frequency of 100 Hz.

i.e., T=1100s, in time T2 flux links with coil changes from BA to zero.

 Induced emf, e= Change in flux  Time 

=BAT/2=2BAT=2B×πr2T=2×0.01×π×121/100=4πV

Induced electric field along the circle, using Maxwell equation ∮   E.dl=dt=AdBdt=e

E=12πr×πr2×dBdt=e2πr=4π2πr=2V/m 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A conducting ring of radius 1 m is placed in an uniform magnetic field B of 0.01 T oscillating with frequency 100 Hz with its plane at right angles to B. What will be the induced electric field?