Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A conducting rod of length 1m moves with a speed of 2m/s parallel to a straight long wire carrying 4A current. Axis of rod is kept perpendicular to the wire with its near end at a distance of 1m from the wire. Magnitude of induced emf in rod is N×107log16 volt. Find the value of N.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 4.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Field at a distance x from wire is B=μ0l2πx

Question Image

 and B=B.dAϕB=12lμ0lvt2πdxx=μ0lvt2πlog2

Hence, induced emf is E=Bdt=μ0lv2πlog2=16×107log2=4×4×107log2

So, N=4=4×107log16

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring