Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A conical pendulum of length 1 m makes an angle θ=450 w.e.t. Z-axis and moves in a circle in the XY plane. The radius of the circle is 0.4 m and its centre is vertically below O. The speed of the pendulum, in its circular path, will be: (Take g = 10 ms2 ) 

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.4 m/s

b

2 m/s

c

0.2 m/s 

d

4 m/s

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given, θ=450,r=0.4m,g=10m/s2

Tsinθ=mv2r   .........(i), Tcosθ=mg   .........(ii)

From equation (i) & (ii) we have, tanθ=v2rg

Question Image

v2=rg         θ=450

Hence, speed of the pendulum in its circular path, v=rg=0.4×10=2m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring