Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A constant power of 7 watt is applied on a toy car of mass 15 kg. The distance (in m) travelled by the car when its velocity increases from 3ms-1 to 5 ms-1 is ______m . (answer to the nearest integer )

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 69.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given,

Power P=7W mass m=15kg vi=3m/s vf=5m/s

By the work energy theorem work done is

Work done=12m(vf2-vi2) W=12×15(25-9) W=120J

Time of work done,

t=work donepower t=1207 t=17.14s Acceleration, a=vf-vit a=5-317.14 a=0.116m/s2 Distance=vf2-vi22a Distance=52-322×0.116 Distance=68.96 Distance=69m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring