Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A continuous flow of liquid of density 0.8 g/cm3, through a pipe  has an input electrical power rating = 4 kW and efficiency of conversion of electrical power into heat = 80%. If the liquid  is flowing through the device at the rate of 100 cc/sec and the inlet temperature is  100C, the outlet temperature will be[Take specific heat capacity  = 1 cal/g] [take 1 cal. Is 4.0 J]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

13.80C

b

22.20C

c

200C

d

16.50C

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

msΔθ=1600

P=dQdt

P=msdθdt(dQ=msdθ)80100×P=dVdt×ρ×s×dθ80100×4000=100×106×0.8×103×4000×(θ10)θ10=10θ=20C

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring