Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A convergent lens forms on a screen an image of lamp magnified to twice its normal size. After the lens has been moved 36 cm closer to the screen it gives an image diminished by a factor of two. Find the focal length of the lens (in cm)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 24.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

For the two positions of the lens, the image is formed on the same screen. So according to reversibility of path of light when object is at a distance u, its image will be at a distance v from the lens and vice versa
|v||u|=36   .......(i)  And vu=2    ........(ii)
On solving above equations, we get | u | = 36 cm and | v | = 72cm 
Now from lens formula, 1v1u=1f, we have
172136=1ff=24cm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring