Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A convex lens of diameter 5.0 cm and focal length f=20.0cm was cut along the diameter into two identical halves. In the process, a thin layer of lens (a = 1.0 mm) is lost. Then the halves were put together to form a composite lens. A source slit is placed 10 cm from the lens, emitting light of wavelength λ=600nm Behind the lens, a screen wall located at a distance b = 80 cm from lens. Find the fringe width :

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.15 mm

b

0.6 mm

c

0.3 mm

d

1.2μm

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The source will act as an extended object to the lenses separately , with an object height of 0.5mm (half of the distance between the lenses)

Question Image

The two lenses will form two images separately.

1f=1v-1u1v=120-110

v=-20

So each image will be at a distance of 20cm from each lens, and the magnification is '2'.

The images formed are at a distance of 1mm from each other.

Images of the source is formed at 100 cm from the screen.

Fringe width is given by β=d=1×600×10-910-3=0.6mm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring