Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A copper cube 0.30m on a side is subjected to a shearing force of F = 6.0 × 106 N. Assuming that the shear modulus for copper is 4.2 × 1010 N/m2. The angle through which the cube shear is (approximately)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.32o

b

0.09o

c

0.15o

d

0.21o

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

l = b = h = 0.3m ; A = l x b = 0.3 x 0.3    
A = 9 × 10–2m2 ; F = 6 × 106 N
η = 4.2 x 1010 N/m2
η=Fθ=6 x 1069 x 10-2 x 4.2 x 1010
= 0.1587 x 10-2 rad 

θ = 0.09o

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A copper cube 0.30m on a side is subjected to a shearing force of F = 6.0 × 106 N. Assuming that the shear modulus for copper is 4.2 × 1010 N/m2. The angle through which the cube shear is (approximately)