Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A copper sphere has an 18 cm diameter. It is then heated and pulled into a length of wire with a consistent cross section. Find the diameter of the wire if its length is 108 m.


see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.5 cm

b

0.6 cm

c

0.7 cm

d

0.8 cm 

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

It is given that the sphere is 18 cm in diameter.
d=18 cm r=9 cm   Also, given that the wire is 108 m long.
h=108 m =10800 cm   We know that the volume of the sphere is 4 3 π r 3 ,   where r is its radius.
The volume of a cylinder is π r 2 h,   where r is the radius of the base and h is the cylinder's height.
Let’s assume that the radius of the wire is R.   4 3 π× r 3 =π× R 2 ×10800 4 3 π× 9 3 =π× R 2 ×10800   R 2 = 4 3 π×729 π×10800 R= 9 100 R=0.3 cm  
Therefore the diameter of the wire can be calculated as,
Question ImageTherefore the wire has a 0.6 cm diameter.
Hence, option (2) is correct.
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring