Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A copper wire of 1km has a radius of 1 mm. The resistivity of the copper wire is 1.72 ×10-8 Ωm. Find the resistance of the wire.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

6 Ω

b

5.47 Ω

c

5.7 Ω

d

6.7 Ω

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Length of copper wire = 1km = 1000 m 

Radius = 1 mm or 10-3 m and 

Resistivity ρ=1.72×10-8 Ωm
R=ρlA
For a wire, the cross-sectional area is the area of the circular cross-section. Hence, the relation can be written as
R=ρlπr²
On substituting the given values, we get the resistance as
R=1.72×10-8×10003.14×1×10-32
 R=5.47 Ω
Hence, the resistance of the wire is 5.47 Ω.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring