Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A crystalline solid substance has a density of 10 g/cm3 and the length of the edge of the unit cell (FCC) is 2 A0. How many number of atoms are present in 200 grams of the solid ?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2×1023

b

1×1026

c

1×1025

d

5×1027

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

It is provided in the question that density of 10 g/cm3 , the edge length of the unit cell  2 A0=2×10-8 cm, and Z=4

Mathematically, the formula of density can be represented using the equation:

d=Z×MNA×a3

Substituting provided and known values in the equation and solving we get,

10=4×M6.023×1023×2×10-83

M=10×6.023×1023×2×10-834=12.046

The number of atoms present in 200g of this solid will be:20012.046×6.023×1023=1×1025.

Therefore, the correct answer is C) 1×1025.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring