Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A cube of side 5 cm made of iron and having a mass of 1500 gm, is heated from 2500C to 400oC.  The  specific heat  for  iron  is 0.12 cal/gm/°C and the coefficient of volume expansion is 3.5×10–5/°C. The change in internal energy of the cube is: (atmospheric pressure = 105 N/m2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

320 kJ

b

282 kJ   

c

141 kJ   

d

423 kJ

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Q = Ms\Delta \theta

1 cal/gm = 4200 J/kg.

Q = 1500 \times {10^{ - 3}} \times 0.12 \times 4200 \times (400 - 25)

= 15×12×42×375×10-1  = 283500 J

Q = 283.5 kJ

W=PV=105Vγt=105×125×10-6×3.5×10-5×375=0.164J it is very very small compare to Q

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring