Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A cubical box of side 1 m contains helium gas (atomic weight 4) at a pressure of   100 Nm2. During an observation time of 1 second, an atom travelling with root- mean-square speed parallel to one of the edges of the cube was found to make  500 hits with a particular wall, without any collision with other atoms. Take R =  253  J mol1K1  and k = 1.38×1023J K1. Evaluate average kinetic energy.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

8.143×1020J

b

6.412×1021J

c

6.412×1020J

d

3.312×1021J

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Distance travelled in one second  =500×2m=1000m.  So,vRMS=1000ms1
But  vRMS=3RTMT=160K
Average kinetic energy per atom =  32kT=32×1.38×1023×160 = 3.312×1021J
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring