Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A cubical box of side 5 m contains helium gas at a pressure 320 N/m². During an observation time of 1 second, an atom travelling with root mean square speed parallel to one of the sides of the cube was found to make 1000 hits with a particular wall, without any collision with the other atoms. (take R=253J/molK ). Then the total mass of helium gas in box is(in grams)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 1.2.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Time between two consecutive collision  =11000sec
So,  2lvrms=11000
vrms=2000×5=10000m/s 
vrms=3RTM=10000 
So,  T=108×4×1033×(253)=16×103K
Mass of helium gas  PV=nRT
PV=mMRT 
m=PVMRT=320×125×(4×103)(253)×16×103=1.2gm 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring