Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A cubical container with side 2 m has a small hole with a cap at point C as shown. The water level is upto point D. (BC=0.5 m and BD=1.5 m). If container is given an acceleration of 8m/s2 and the hole is opened simultaneously, find the amount of water that will spill out of the container (in litres).

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 1200.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

tanθ=ag=45

RB=PQQBtanθ=22×45=0.4m

Question Image

Volume of water

 contained =PQ+BR2×4m2

Initial volume of water =BD×4m2

 Amount of spill =Vin Vfin 

=2(2BDPQBR)×1000 litres 

=2(320.4)×1000

=1200 litres 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring