Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A current of 10 A is passing through a metallic wire of cross-sectional area 4 x 10-6 m2.  If  the density of the aluminium conductor is 2.7 gl cc, considering aluminium gives 1 electron per atom for conduction, then find the drift velocity of the electrons if molecular weight of aluminium is 27 g

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.5 X 10-4 m/s

b

1.6 x 10-4 m/s

c

2.6 X 10-4 m/s

d

3.6 X 10-4 m/s

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given, current, I = 10 A

Area of cross-section,   A=4×106m2

Density of conductors,  ρ=2.7g/cc=2.7×103kg/m3

Molecular weight of aluminium,  Mw=27g=27×103kg

If n be the total number of electrons in the conductor per unit volume, then

n=Total number of electronsVolume of conductor(V)

=Number of atoms per mole×Number of molesV

=Avogadro numberV×(MMw)

=6×1023×ρMw=6×1023×2.7×10327×103

 n=6×1028

We know that, drift velocity,

vd=IneA=106×1028×1.6×1019×4×106

=2.6×104m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring