Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A current of 5A is passing through a non-linear magnesium wire of cross-section 0.04 m2 . At every point, the direction of current density is at an angle of 60° with the unit vector of area of cross-section. The magnitude of electric field at every point of the conductor is (Take, resistivity of magnesium, ρ=44×108Ωm)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

11×103V/m

b

11×107V/m

c

11×102V/m

d

11×105V/m

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Given, current, I = 5 A

Area of cross-section of wire, A = 0.04 m2

We know that, J=IA

 I=JA

or I = J . A or I=JAcosθ

where, J = current density.

    5=J4100×cos60    Given,θ=60    J=500×12    cos60=12    J=250Am2    

The relation between electric field, current density and resistivity can be given as

E=ρJ=44×108×250  Resistivity, ρ=44×108Ωm=11×105V/m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring