Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A cyclotron’s oscillator frequency is 10 MHz. What should be the operating magnetic field for accelerating protons? If the radius of its ‘dees’ is 60 cm and  K MeV is the kinetic energy of the proton beam produced by the accelerator.e=1.60×1019C,  mp=1.67×1027  kg  .  Then what is the value of 2K.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 15.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

We are given that frequency of the oscillator, v=10  MHz=107  Hz , radius of the dees, R=60cm=0.60m, mass of the proton, mp=1.67×1027  kg , charge on the proton, q=e=1.60×1019  C . If B is the operating magnetic field for accelerating electrons,

v=qB2πmp  or  B=2πmpvq

or B=2×3.14(1.67×1027)1071.60×1019T

Kinetic energy of the proton,  Kmax=q2R2B22mp
or Kmax=(1.6×1019)2(0.60)2(0.66)22(1.67×1027)J
 

=1.2×1012J

or Kmax=1.2×10121.602×1013MeV=7.5  MeV

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring