Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A cylinder of mass 1kg is given heat of 20000 J at atmospheric pressure. If initially temperature of cylinder is 20°C, then work done by the cylinder will be (Given that Specific heat of cylinder = 400 J kg–1, Coefficient of volume expansion = 9 x 10–5 °C–1, Atmospheric pressure = 105 N/m2 and density of cylinder 9000 kg/m3)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.02 J

b

0.05 J

c

0.08 J

d

0.1 J

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

\Delta Q = mc\Delta T\Rightarrow \Delta T = \frac{{20000J}}{{1kg \times (400J/kg^\circ C)}} = 50^\circ C
\Rightarrow TFinal = 70°C
Hence\,\,W = {P_{atm}}\Delta V = {P_{atm}}{V_0}\gamma \,\Delta T
= ({10^5}N/{m^2})\,\left( {\frac{1}{{9 \times {{10}^3}}}{m^3}} \right)\,(9 \times {10^{ - 5}}/^\circ C)\,(50^\circ C) = 0.05J

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A cylinder of mass 1kg is given heat of 20000 J at atmospheric pressure. If initially temperature of cylinder is 20°C, then work done by the cylinder will be (Given that Specific heat of cylinder = 400 J kg–1, Coefficient of volume expansion = 9 x 10–5 °C–1, Atmospheric pressure = 105 N/m2 and density of cylinder 9000 kg/m3)