Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A cylindrical rod of some laser material  5×10-2m long contains 2×1025 ions per m3. On excitation all the ions are in the upper energy level and de-excite simultaneously emitting photons in the same direction, creating a pulse of radiation of wavelength 6.6×10-7m. If the pulse lasts for 10-7 second, calculate the average power of the laser during the pulse? (Diameter of the rod = 10 mm)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

245.5MW

b

435.5MW

c

335.5MW

d

235.5MW

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Total number of ions in the rod is

 N=Number of ions per unit volume×Volume of the rod

N=2×1025×π×(5×10-3)2×5×10-2

N=7.85×1019

As all the ions de-excite simultaneously, the number of photons emitted in the same direction is also 7.85×1019.

So, the energy contained in a pulse of radiation of wavelength 6.6×10-7m is

E=Nhcλ

 E=7.85×1019×6.6×10-34×3×1086.6×10-7=23.55 J

Average power P=EnergyTime

 P=23.5510-7=23.55×107W=235.5 MW
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring