Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

(a) Derive the expression for the torque acting on the rectangular current carrying coil of a galvanometer. Why is the magnetic field made radial?
(b) An α-particle is accelerated through a potential difference of 10 kV and moves along x-axis.
It enters in a region of uniform magnetic field B = 2 x 10–3 T acting along y-axis. Find the radius of its path. (Take mass of α-particle = 6·4 x 10–27 kg )
Question Image
(a) With the help of a labelled diagram, explain the working of a step-up transformer. Give reasons to explain the following :
(i) The core of the transformer is laminated.
(ii) Thick copper wire is used in windings.
Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 1.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Magnetic forces of AB and CD are equal and opposite and have different line of action so constitute
torque
Force acting on current carrying arms AB and CD
F1 = F2 = 𝐵𝐼𝑙 = 𝐹 (𝑠𝑎𝑦)
τ=F×𝑝𝑒𝑟𝑝𝑒𝑛𝑑𝑖𝑐𝑙𝑎𝑟 𝑑𝑖𝑠𝑡𝑎𝑛𝑐𝑒 𝑏𝑒𝑡𝑤𝑒𝑒𝑛 𝑡𝑤𝑜 𝑓𝑜𝑟𝑐𝑒 𝑎𝑟𝑚
τ=BIlbsin θlb==BIAsin θ
For N turn τ=BINAsin θ
Radial fields always produce maximum torque and removes the dependence of torque on θ
(a) Radius of circular path=mvBq=2mEkBq
 =1B2mqq2=1B2mVq2=12103r=10m
OR
When an alternating voltage is applied to the primary, the resulting current produces an alternating magnetic flux which links the secondary and induces an emf Induced emf across primary coil
eP=Npddt
Induced emf across secondary coil
es=Nsddt
eSep=NsNp=r
(i) To minimize the eddy currents (ii) To reduce the heat loss
(b) A conducting rod PQ of length 20 cm and resistance 0·1 Ω rests on two smooth parallel rails of negligible resistance AA and CC. It can slide on the rails and the arrangement is positioned between the poles of a permanent magnet producing uniform magnetic field B = 0·4 T. The rails, the rod and the magnetic field are in three mutually perpendicular directions as shown in the figure. If the ends A and C of the rails are short circuited, find the
(i) external force required to move the rod with uniform velocity v = 10 cm/s, and
(ii) power required to do so.
Question Image

(i) F=BIl
I=E/R=Bvl/RF=B2vl2/R=0.4¨×0.4×0.1×0.2×0.20.1=6.4×103NP=F.v=6.4×103×0.1=.64×103W
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring