Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A diatomic molecule has a dipole moment of 1.2D. If the bond distance is 1 A0, what percentage of electronic charge (e) exists on each atom ?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

12% of e

b

19% of e

c

25% of e

d

20% of e

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let the electronic charge on each atom be x. The dipole moment is 1.2D
We know, 1D=10-18esu.cm
The dipole moment in esu cm units is 1.2×10-18 esu.cm
The dipole moment is the product of its charge and the inter atomic distance.
It would be x×100×10-10=1.2×10-18
x=1.2×10-10 esu 
But the electronic charge e =4.8×10-10 esu
Partial electronic charge on each atom=1.2×10-10esu4.8×10-10esu×100
x=25% of e

Hence, the correct option is option (C) 25% of e.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring