Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A diver is 20m below the water's surface. If the density of the water is 1000kgm−3, then find the pressure exerted by the water on the diver. (Take g=10ms−2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3,00,000 Pa

b

10,000 Pa

c

2,00,000 Pa

d

1,00,000 Pa

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given,
Density of water   (ρ) = 1000 kg/m3
Height (h)= 20 m 
g=10ms−2

Pressure = ρgh
Pressure = 1000×10×20 = 2×105Pa
Therefore, the pressure exerted on the diver will be 2,00,000 Pa.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A diver is 20m below the water's surface. If the density of the water is 1000kgm−3, then find the pressure exerted by the water on the diver. (Take g=10ms−2)