Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A domain in a ferromagnetic substance is in the form of a cube of length 1μm.  If it contains  8×1010 atoms and each atomic dipole has a dipole moment of  9×1024Am2, then the magnetization of the domain is ______  ×104A.m1.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 72.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Volume of cube (domain) =(106)3=1018m3        Number of atoms (N)=8×1010     

 Dipole moment (M)=9×1024Am2 for each atom
The maximum possible dipole moment Mmax is obtained for case when all atomic moment at perfectly aligned. 
 Hence, Mmax=NM=8×1010×9×1024=72×1014Am2
    Magnetization=MmaxVolume=72×10141018=72×104A/m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring