Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A driver in a car, approaching a vertical wall notices that the frequency of his car horn, has changed from 440 Hz to 480 Hz, when it gets reflected from the wall. If the speed of sound in air is 345 m/s, then the speed of the car is:

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

54 km/hr

b

18 km/hr

c

24 km/hr

d

36 km/hr

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Question Image

Frequency of s1=ccufs

Now frequency observed by driver of the car will be =  c+ucfs1=c+uc×ccufs
As per given data  480=345+u345u×440
12345u=11345+u23u=345u=34523m/su=34523×185kmph=54kmph

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring