Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A drop of radius 1mm is sprayed into 1000 droplets of same size. If surface tension of the liquid is 40 dyne (cm-1), the amount of work done in the process is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

4.53erg

b

4.53J

c

4.53×10-6J

d

9.06×10-6J

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given,

n=1000, T=40dyne/cm

R=1mm=10-3m & R=n13r

we know that,

Work done = difference in surface area ×surface tension

W= 4π(nr2R2)T=4πR2T(n131)

W=4(3.14)(103)2(40)×10-3[(1000)131]=4.53×10-6J

Hence the correct answer is 4.53×10-6J.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring