Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A first order reaction is 50% completed in 30 min at 27° C and in 10 min at 47° C .Calculate the energy of activation of the reaction in  KJ mol-1

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

53.8 KJ mol-1

b

70KJ mol-1

c

43.8KJ mol-1

d

60KJ mol-1

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

For first order kinetics reaction, the relation between half-life and rate constant is given below.

k0.693t1/.3

Here , t1/2 is a half life of a reaction and k is rate constant.

At 27°C, rate constant K27°C=0.69330 mins=0.02321/ min-1

At 47°C K47°C=0.69310 min=0.0693 min-1

According Arrhenius equation ,

logK2K1=-Ea2.303×RT2-T1T1T2

Put all known data in this equation and then the activation energy is

log0.06930.0231=-Ea2.303×8.314320-300320×300        (SinceTK=273+°C)

By solving the equation we will get the activation energy ,Ea=43.8KJ mol-1

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring