Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A force F=4i^15j^N, acts on a body resulting in a displacement of 6i^. If the body had a kinetic energy of 7 J at the beginning of the displacement, the kinetic energy at the end of the displacement is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

24 J

b

31 J

c

30 J

d

25 J

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given F=4i^15j^N  
Displacement, s = 6i^  
Initial Kinetic energy, Ki=7J 
Work done, W = F.s = (4i^15j^).6i^=24J 
If Kf be the final kinetic energy i.e at the end of the displacement, then according to work – energy theorem,
W=KfKi   24=Kf7        Kf=24+7=31J

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring