Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A force that can change the velocity of a body of mass 1kg from 20 m/s to 30 m/s in 2 seconds must be equal to :

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

10 N

b

15 N

c

5 N

d

25 N

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Given, 

Initial velocity , u = 20 m/s

Final velocity, v= 30 m/s

Time taken, t = 2 s

Mass of the body, m = 1 kg

Therefore, acceleration, a=v-ut

a= 30-202

a=102

a= 5 m/s2

Now, we know, Force (F) formula as: 

F=m×a

F= 1 kg × 5 m/s2

F= 5N

Therefore, the force will be equal to 5 N.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring