Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A free electron of 2.6 eV energy collides with a H+ ion. This results in the formation of a hydrogen atom in the first excited state and a photon is released. Find the frequency of the emitted photon. h=6.6×1034 Js

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.45×1016 MHz

b

0.19×1015 MHz

c

1.45×109 MHz

d

9.0×1027 MHz

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Given that, energy of free electron,

       E1=2.6 eV

We know that, the energy of H-atom in its first excited state (n = 2),

       E2=13.622=13.64eV

Now, the energy of emitted photons will be the difference of these two energies E1 and E2 .

              ΔE=E1E2          hv=2.613.64eV     v=(10.4+13.6)×1.6×10194×6.6×1034=1.45×109MHz

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring