Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A free hydrogen atom after absorbing a photon of wavelength λa gets excited from the state n = 1 to the state n = 4. Immediately after that the electron jumps to n=m state by emitting a photon of wavelength  λe. Let the change in momentum of atom due to the absorption and the emission are Δpa and  Δpe, respectively. If λa/λe=15 , which of the option (s) is /are correct ?
[Use hc=1242eVnm;1nm=109m,h, and c are Planck’s constant and speed of light, respectively]
 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Δpa/Δpe=12

b

The ratio of kinetic energy of the electron in the state n = m to the state n = 1 is 14

c

m = 2

d

 λe= 418 nm

answer is B, C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

1λa=R11161λe=R1m2142 Given :λaλe=1m21421516=151m2=142+3161m2=14m=2 Now, we know that Kinetic energy 1n2KmK1=122×1=14 Now ,13.614116=1242λe13.6316=1242λeλe=487nm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring