Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A gas mixture consists of 2 moles of Oxygen and 4 moles Argon at temperature T. Neglecting all vibrational modes, the total internal energy of the system is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

15 RT

b

9 RT

c

11 RT

d

4 RT

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Oxygen is diatomic gas, hence its energy of two moles =2×52RT=5RT 
Argon is a monoatomic gas, hence its internal energy of 4 moles  

=4×32RT=6RT
Total Internal energy =(6+5)RT=11RT 

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A gas mixture consists of 2 moles of Oxygen and 4 moles Argon at temperature T. Neglecting all vibrational modes, the total internal energy of the system is