Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A gaseous mixture contains 160 grams of neon and 64 grams of oxygen in 82.1 litre vessel at 27°C, then the partial pressure of Neon may be __atm

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2.4

b

0.6

c

1.5

d

3

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Partial pressure=mole fraction × total pressure

Weight of neon=160g

Molar mass of neon=20

Number of moles=160/20=8

Number of moles of oxygen=64/32=2

Total number of moles=10

Pv=nRT

P=nRTV

P=0.0821×10×30082.1

P = 3atm

Partial pressure=810×3

Partial pressure of neon=2.4 atm

Hence the required option is A

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring